Tıbbi Çaylar

ANNE SÜTÜNÜN ÖNEMİ

Anne sütünün bebek için son derece önemli olması, içeriğinden ve özelliklerinden kaynaklanır. İlk 6 ay sadece anne sütünün verilmesi, yetişkinlik döneminde kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.

Anne sütü, zamanında doğan ve anneden yeterli oranda besin ögeleri depolayan her yeni doğan bebeğin ilk 6 aylık döneminde tek başına normal büyüme ve gelişmesine yetecek besin öğelerini sağlayan en uygun besindir. Anne sütü içeriğinde probiyotikler doğal olarak bulunur ve bağışıklık sistemini destekler.

Emzirme, anne ile bebek arasındaki duygusal bağı güçlendirerek sevgi dolu bir ilişkiyi sağlar. Annenin sağlığını korur, göğüs kanseri, yumurtalık (over) kanseri ve osteoporoz riskini azaltır.

Anne sütünde potasyum, sodyum, kalsiyum serbest iyonlar olarak, diğer mineraller de kompleks bileşikler halinde bulunur. İçeriğindeki az miktardaki demirin önemli ölçüde biyoyararlılığı vardır. Ayrıca çinkonun da emilimi yüksektir.

Bebeğin emmesi, annenin daha fazla süt salgılamasını tetikleyen bir mekanizmanın önemli bir adımıdır. Emzirmeye doğumdan sonraki ilk saat içinde başlanmalıdır. Emzirme sıklığı, ilk ayda bebeğin isteğine göre ayarlanmalı, herhangi bir saatli program uygulanmamalıdır.

Emzirme işlemine bebeğin diğer gerekli besinleri de alması koşuluyla 2 yıla kadar ya da bebek kendiliğinden memeden kesilene dek devam edilebilir.

MAMSEL İlaç San.ve Tic.A.Ş

Cevseri Tasarım 3d Görselleştirme, Mimarlık ve Web Tasarım